Moodle Nedir?

Moodle Nedir? 

Moodle, herkes tarafından kullanılabilecek bir çevrimiçi ders yönetim sistemidir.  Moodle açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir yazılımdır. Moodle kelimesinin  açılımı  şu şekildedir;

'Modular Object Oriented Dynamic Learning Environment' olup Esnek (Modüler) Nesne Yönelimli Dinamik Öğrenme Ortamı olarak çevirebiliriz.

Moodle Php diliyle hazırlanmıştır.

Moodle Php diliyle hazırlanmıştır.

En önemli özelliği, herkes tarafından (öğretmen, öğrenci gibi) çok kolay bir şekilde kullanıyor olabilmesidir.  209 ülkede 81 dilde desteği mevcuttur. Geliştirici ve son kullanıcı eğitmenlerden oluşan (yanlızca kendi sitesinde 839,119 kayıtlı üye) kitleye sahiptir.

Geniş geliştirici kitlesi nedeniyle ürün yaşam çevrimi çok hızlıdır. Yani çok kısa sürede yeni sürümler geliştirilmektedir. Sistem hem Windows hem de Linux sistemleri ile birlikte de çalışabilmesi çok iyi performans sağlamaktadır.

Sistem, sadece tek bir kurs veren kullanıcılar tarafından kullanılabildiği gibi  1,000,000 öğrencili ve binlerce kursu barındıran kurumlara  da hizmet verebilmektedir.

Moodle son yılların en gözde cms sistemlerinden biridir. Moodle kurulumu nasıl olur?, Moodle nedir? , moodle ne işe yarar, moodle kitabı, moodle notları, moodle dersleri  gibi soruların cevabını çok yakında burada bulabilirsiniz..

Bununla birlikte  kategorisinde bulunan  ticari paketlerlede webct.cm/ ve blackboard.cm/) yarışma içerisinde olup eğitim sektöründe çok büyük bir paya sahiptir.    

Moodle Kurulum Aşaması ve Daha Fazlası

Moodle bir Cms sistemi olup genel olarak Türkiye' de üniversiteler de kullanılır  ve ayrıca uzaktan eğitim derslerinde online sınav yapma imkanı da mevcuttur. Moodle ile çalışan hostin linux hosting, nedeni ise linux hostingin Php tabanlı scriptleri çalıştırabilmesidir.

Moodle' da bir php tabanlı script olmasından dolayı kullanmamız gereken hosting linux hostingdir. 

Moodle kurulumu aslında çok basittir. Moodle resmi sitesine girip setup dosyasını download ettikten sonra mysql veritabanı oluşturup yükleme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Localde çalışmak isteyenler için Wampserver veya Apache server yeterli olucaktır. 127.0.0.1 diyerek giriş yaptıktan sonra yüklediğimiz dosyanın yolunu da girip enter' a basıp giriş yapıyoruruz daha sonra moodle' ın bizden istediklerini yerine getiriyoruz.

İşte kurulum bu kadar basit. Daha sonra kendimize göre gerekli ayarlamaları yapıyoruz. İstediğimizi moderatör istediğimizi öğrenci yapabilip, istediğimiz konuyu moodle da kilitleyebiliyoruz.

Üye alımlılarını kendi isteğinize göre açıp kapatabilirsiniz..

 

“Moodle Nedir?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


3 × = onsekiz

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>